Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patroni Roku Polskiego Romantyzmu

Utworzono dnia 06.01.2022

Rok 2022 na mocy uchwały Sejmu został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Okazją do uczczenia polskiego romantyzmu w 2022 jest 200. rocznica pierwszego wydania „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza, które uznawane są za początek polskiego romantyzmu. „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele. ” – czytamy w tekście uchwały.

Patronami roku 2022 zostali wybrani:

Maria Konopnicka, polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty wiersza, który był protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim. Maria Konopnicka była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Zasłynęła prozą i wybitną literaturą dziecięcą.

Józef Wybicki, autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech będącą od 1927 roku polskim hymnem narodowym. W 2022 roku minie dokładnie 200 lat od jego śmierci.

Wanda Rutkiewicz, światowej sławy polskia himalaistka. Zdobyła, jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba z Polski, szczyt Mount Everest. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła  na szczycie K2. W 2022 roku upływa 30. rocznica jej śmierci.

Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Była też pedagogiem specjalnym, tyflopedagogiem, tyflopsychologiem. Działała społecznie. W uchwale przypomniano jej słowa „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania”. Nadała szczególną wartość pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie,charyzmatycznego i empatycznego.

Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz został patronem roku 2022. W uzasadnieniu można przeczytać: „ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”. Jak podano w uchwale Łukasiewicz „był też farmaceutą i wynalazcą lampy naftowej. W 1853 roku przy świetle lampy naftowej skonstruowanej przez niego wykonano pierwszą, nocną operację w szpitalu we Lwowie. W tym roku przpada 200. rocznica jego urodzin.

Józef Mackiewicz, jeden z największych w dziejach pisarzy polskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Warszawie i Wilnie. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza. Jego twórczość cieszy się wielkim uznaniem krytyków i badaczy literatury. W tym roku przypada 120.rocznica jego urodzin.

Godziny otwarcia

poniedziałek 9.00 ÷ 17.00

wtorek 9.00 ÷ 17.00

środa 9.00 ÷ 17.00

czwartek 9.00 ÷ 17.00

piatek 9.00 ÷ 17.00

sobota nieczynne

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 54

W poprzednim tygodniu: 154

W tym miesiącu: 578

W poprzednim miesiącu: 599

Wszystkich: 37123